Георги Кондолов бил македонски револуционер,[1][2] учесник во македонското и одринското револуционерно движење, член и воjвода на Македонската револуционерна организација, а потоа еден од водачите на Илинденското востание во Одринско[3].

Георги Кондолов
Роден 1858
Велика, денес во Турција
Починал 6 август 1903
Паспалово, денес Турција

Животопис

уреди

Тој е роден е во с. Велика, Малотрновско, (денеска во Турција) во 1858 година. Уште од детството ги напушта родителите и изучува дрводелски занает во Цариград.

Во 1878 година се населува во Хасково, Источна Румелија, каде отвора своја работилница, а од 1896 година и во Бургас.

Еден е од основачите и раководител на Македоно-одринското друштво во Бургас. Во 1897 година заедно со капетан Петко војвода и др. формираат таен револуционерен комитет.

Во почетокот на 1901 година Кондолов формира своја чета која дејствува во Малотрновско и Бунархисарско. Учествува на конгресот на Одринскиот револуционерен округ на 28 јуни 1903 година, на Петрова нива, каде е избран за началник на сите востанички чети во тој реон.

На 6 август 1903 година, за време на Илинденското востание при нападот на с. Паспалово Малосамоковско, (денеска во Турција) е предаден од гркот Аристиди, тешко е погоден војводата Кондолов, кој заповеда да биде застрелан. Тешката задача, со ждрепка, му се паднала на Димитар Желjaзков - Македончето. Последните му зборови му биле:

Делото е свето. Проклети да бидете ако не ја продолжите борбата

Извори

уреди
  1. Ќосев, Дино (1954). Istorii︠a︡ na makedonskoto nat︠s︡ionalno revoli︠u︡t︠s︡ionno dvizhenie. Izd-vo na Nat︠s︡ionalnii︠a︡ sŭvet na otechestvenii︠a︡ front. стр. 249.
  2. Izvestii︠a︡ na instituta po istorii︠a︡ na BKP.. (1987). Bŭlgarska Komunisticheska partii︠a︡. с. 385
  3. Освободителнитѣ борби на Македония, I, Хр. Силянов

Надворешни врски

уреди

Извори

уреди