За други значења, видете Трново (појаснување).

Мало Трново (бугарски: Малко Търново) — град во Југоисточна Бугарија, административен центар на општината Мало Трново во Бургаската Област. Има население од околу 1.989 жители (2022).[1]

Мало Трново
Малко Търново
град
Големиот Врис, симбол на градот, изграден во 1862 година.
Големиот Врис, симбол на градот, изграден во 1862 година.
Мало Трново is located in Бугарија
Мало Трново
Мало Трново
Местоположба на Мало Трново во Бугарија
Координати: 41°58′50.14″N 27°31′27.37″E / 41.9805944° СГШ; 27.5242694° ИГД / 41.9805944; 27.5242694
ЗемјаБугарија
ОбластБургас
ОпштинаМало Трново
Управа
 • ГрадоначалникИлијан Јанчев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна137,687 км2 (53,161 ми2)
Надм. вис.&10000000000000348000000348 м
Население (2022)
 • Вкупно1,989
 • Густина14/км2 (37/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8162
Повик. бр.+359 05952
Мреж. местоmalkotarnovo.org

Мало Трново е град во крајниот југоисточен дел на Бугарија, втор најголем граничен премин на бугарско-турската граница во планината Странџа. Целото население се состои од Бугари, и покрај близината на Турција. Сите жители на регионот се потомци на старобугарското население. Природниот резерват „Странџа“ е познат со единствениот растителен и животински свет на Балканот.

Во регионот се ноаѓаат многу археолошки и историски наоди од Тракијците. Во градот постои населба од античко време, исто така археолошки, историски и природонаучен музеј. Претставени се 5 збирки - археологија, нова и модерна историја, црковна уметност, етнографија и природа.

Редовни настани

уреди

Летен универзитет или „експедиција“ — „Странџа планина и неjното место во влегувањето на цивилизациите Исток — Запад“, организиран од Нов бугарски универзитет, Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“ и Благоевградскиот универзитет „Неофит Рилски“.

Личности

уреди

Галерија

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди