Волерсхаузен (германски: Wollershausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Волерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Волерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Волерсхаузен
Црква „Св. Богородица“ во Волерсхаузен
Грб на Волерсхаузен
Волерсхаузен во рамките на Германија
Волерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Улрих Шаковске (СДП)
Основни податоци
Површина 9,15 км2
Надм. височина 173 м
Население 481 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.wollershausen.de
Местоположба на Волерсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°36′N 10°15′E / 51.600° СГШ; 10.250° ИГД / 51.600; 10.250Координати: 51°36′N 10°15′E / 51.600° СГШ; 10.250° ИГД / 51.600; 10.250

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди