Волбрандсхаузен

Волбрандсхаузен (германски: Wollbrandshausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Волбрандсхаузен
Католичката црква „Св. Ѓорѓи“ во Волбрандсхаузен
Католичката црква „Св. Ѓорѓи“ во Волбрандсхаузен
Грб на Волбрандсхаузен
Волбрандсхаузен is located in Германија
Волбрандсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Хајке Бодман (СДП)
Основни податоци
Површина 6,26 км2
Надм. височина 174 м
Население 640 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.wollbrandshausen-homepage.de
Местоположба на Волбрандсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°35′N 10°10′E / 51.583° N; 10.167° E / 51.583; 10.167Координати: 51°35′N 10°10′E / 51.583° N; 10.167° E / 51.583; 10.167

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди