Витмолт (германски: Wittmoldt) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Витмолт
Замок во Витмолт
Замок во Витмолт
Замок во Витмолт
Грб на Витмолт
Витмолт во рамките на Германија
Витмолт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Геролд Фаренкрог
Основни податоци
Површина 5,71 км2
Надм. височина 20 м
Население 165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24306
Повик. бр. 04522
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Витмолт во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°10′N 10°22′E / 54.167° СГШ; 10.367° ИГД / 54.167; 10.367

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)