Витенбург (германски: Wittenburg) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Витенбург
Црква Св. Вартоломеј во Витенбург
Црква Св. Вартоломеј во Витенбург
Грб на Витенбург
Витенбург is located in Германија
Витенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Витенбург
Градоначалник Норберт Хебинк
Основни податоци
Површина 80,00 км2
Надм. височина 40 м
Население 6.313 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19243
Повик. бр. 038852
Портал www.wittenburg.de
Местоположба на градот Витенбург во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°30′N 11°04′E / 53.500° СГШ; 11.067° ИГД / 53.500; 11.067Координати: 53°30′N 11°04′E / 53.500° СГШ; 11.067° ИГД / 53.500; 11.067

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди