Витен (гер. Witten) — град во германската сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија. Тој е еден од 9-те општински центри на округот Енепе-Рур . Според проценката за 2010 година, во градот имало 99.126 жители. Таа има регионален код (AGS) 5954036, (DEA56) и (DE WTT) код.

Витен
Градско собрание во Витен
Градско собрание во Витен
Грб на Витен
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Арнсберг
Округ Енепе-Рур
Градоначалник Соња Лајдеман (независна)
Основни податоци
Површина 72,40 км2
Надм. височина 104 м
Население 95.876 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.324 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EN, WIT
Пошт. бр. 58401 - 58456
Повик. бр. 02302
02324 (Buchholz)
Портал witten.de
Местоположба на град Витен во рамките на округот Енепе-Рур
Карта

Географски и демографски податоциУреди

Витен се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија во округот Енепе-Рур. Градот е на надморска височина од 104 метри. Областа на општината е 72.4. Според проценката за 2010 година, во градот живееле 99.126 жители. Просечната густина на населеност изнесува 1.370 жители.

Меѓународна соработкаУреди

Место Земја Вид соработка Од
Курск Русија партнерство 2000
Тчев Полска партнерство 2000
Лев Хашарон Израел партнерство 1985
Ајн-Веред Израел партнерство 1979
Баркинг/ Дагенам Велика Британија партнерство 1979
Бове Франција партнерство 1975
Малниц Австрија партнерство 1979
Извор [2]

НаводиУреди

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Савјет општина и региона Европе - Преглед међуопштинске сарадње, Приступљено 30. 6. 2010.

Надворешни врскиУреди