Виндорф (Саксонија-Анхалт)

Виндорф (германски: Wiendorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Кенерн.

Виндорф
Место во Кенерн
Виндорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Виндорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Кенерн
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 68 м
Население 330  (31 декември 2006)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06420
Повик. бр. 034691
Координати 51°43′0″N 11°49′0″E / 51.71667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.71667; 11.81667Координати: 51°43′0″N 11°49′0″E / 51.71667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.71667; 11.81667