Вилен

река во Франција

Вилен (француски: Vilaine, бретонски: Gwilen)[1]река во Бретања, западна Франција. Извира во департманот Мајен и завршува во Атлантскиот Океан кај Пенестен во департманот Морбијан. Долга е 218 км.

Вилен
Вилен во Рен
Сливот на Вилен
Изворно имеVilaine  (француски)
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоЖивиње, Мајен
 • координати48°13′46″N 1°03′11″W / 48.2294° СГШ; 1.0530° ЗГД / 48.2294; -1.0530 (извор на Вилен)
 • надм. вис.175 м
Устие 
 • место
Атлантски Океан
 • координати
47°30′20″N 2°29′57″E / 47.5055° СГШ; 2.4991° ИГД / 47.5055; 2.4991 (утока на Вилен во Атлантскиот Океан)
Должина218,1 км
Големина на сливот10.882 км2
Проток 
 • просечен80 м3
Особености на сливот
Вилен во Бриз.

Течение уреди

Реката минува низ 4 департмани (Мајен, Ил и Вилен, Атлантска Лоара и Морбијан) и 4 поважни града (Рен, Витре, Редон и Ла Рош Бернар).

Околу Витре се изградени три препреки за да се спречат поплави и да се обезбеди водоснабдување за околните подрачја. По реката има и рекреативни капацитети.

 • 1978: Валјерска препрека
 • 1982: Горновиленска препрека
 • 1995: Виломирска препрека

Хидрологија уреди

Текот на реката се движи од 2 до 1.500 м3, зависно од сезоната и условите.

Пловидба уреди

Вилен е дел од каналскиот систем на Бретања, изграден претежно во XIX век за релативно мали пловила (130 тони). Во 2011 г. сето раководство на системот е префрлено во надлежност на регионот. Во Рен реката се поврзува со каналот Ил и Ранс, а оттука во устието на Ранс, кое навлегува во протокот Ламанш кај Сен Мало. Во Рендон се вркстува со каналот Нант-Брест, овозможувајќи пристап до Понтиви и Блаве на запад и Нант на исток.

Главни притоки уреди

 • Ил
 • Ме
 • Сејш
 • Семнон
 • Шер
 • Дон
 • Уст
 • Изак

Наводи уреди

Извори уреди

 • Геопортал Архивирано на 15 декември 2010 г. (француски)
 • Вилен — основни хидролошки податоци и информации за сливното подрачје (француски)

Надворешни врски уреди

 • Вилен — пловидба, места и пристани