Атлантска Лоара

департман во Франција

Атлантска Лоара (француски: Loire-Atlantique; бретонски: Liger-Atlantel ; пред 1957 година: Loire-Inférieure, бретонски: Liger-Izelañ) — департман во Лоарскиот Крај на западниот брег на Франција, именуван по реката Лоара и Атлантскиот Океан. Во 2019 година департманот имал 1.429.272 жители.[2]

Атлантска Лоара
Loire-Atlantique

бретонски: Liger-Atlantel
Француски департман
Зградата на префектурата во Нант
Зградата на префектурата во Нант
Знаме на Атлантска Лоара Loire-AtlantiqueГрб на Атлантска Лоара Loire-Atlantique
Местоположба на Атлантска Лоара во Франција
Местоположба на Атлантска Лоара во Франција
ДржаваФранција
РегионЛоарски Крај
ПрефектураНант
ПотпрефектуриШатобријан
Сен-Назер
Управа
 • Претседател на Советот на департманотМишел Менар[1] (СП)
Површина1
 • Вкупна6.881 км2 (2,657 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно1.429.272
 • Ранг9-ти
 • Густина210/км2 (540/ми2)
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департманот44
Арондисмани3
Кантони31
Општини207
^1 Француски катастар на земјиште кој не ги вклучува естуарите, езерата, вештачките езера и ледниците поголеми од 1 км2.

Историја уреди

 
Историски региони на Бретања пред 1790 г

Атлантска Лоара е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Првично, бил именуван Долна Лоара, а името му било променето на 9 март 1957 година во Атлантска Лоара.

Областа е дел од историското Војводство Бретања и во негов состав влегува градот што многу луѓе сè уште го сметаат за главен град на Бретања, Нант. Меѓутоа, за време на Втората светска војна, Вишиевата влада воспоставила систем на регионални префектури при што на 19 април 1941 година Атлантска Лоара била исклучена од регионот Бретања и присоединета кон соседните француски департмани, со главен град Анже.

По војната, овие административни промени биле вратени со промените на границите од 1955 година наменети за оптимизирање на управувањето со регионите. Оттогаш имало низа кампањи кои го одразуваат силното локално расположение за реинтеграција на департманот со Бретања.

Географија уреди

Атлантска Лоара е дел од сегашниот регион Лоарски Крај и граничи со департманите Морбијан, Ил и Вилен, Мен и Лоара и Вандеја, а на запад гранички со Атлантикот.

Главни градови уреди

Најнаселена општина е Нант, која е и префектура на департманот. Во 2019 година, имало 9 општини со повеќе од 20.000 жители:[2]

Општина Население (2019)
Нант 318.808
Сен-Назер 71.394
Сен Ерблен 47.415
Резе 42.919
Сен Себастиен-сир-Лоара 27.493
Орво 27.209
Верту 25.541
Куерон 22.309
Каркефу 20.365

Население уреди

Движење на населението од 1801 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801369,305—    
1806417,124+12.9%
1821433,815+4.0%
1831457,09+5.4%
1841486,806+6.5%
1851535,664+10.0%
1861580,207+8.3%
1872602,206+3.8%
1881625,625+3.9%
1891645,263+3.1%
1901664,971+3.1%
1911669,92+0.7%
1921649,691−3.0%
1931652,079+0.4%
1936659,428+1.1%
1946665,064+0.9%
1954733,575+10.3%
1962803,372+9.5%
1968861,452+7.2%
1975934,499+8.5%
1982995,498+6.5%
19901,052,183—    
19991,134,493—    
20061,234,085—    
20111,296,364—    
20161,380,852—    

Култура уреди

Домородниот јазик на Горна Бретања е гало, романски јазик поврзан со францускиот. Бројот на говорители на гало-јазикот е во постојан пад од почетокот на 20 век. Јазикот не е ниту официјален ниту се учи во основно или средно образование. На југот на департманот (Пеи де Рец), локален јазик бил поатуанскиот дијалект.

Бретонскиот јазик, келтски јазик, мајчин јазик во Долна Бретања, историски се зборувал во западната област на Атлантска Лоара, а до 1920 година во Бац-сир-Мер. Оваа област (Геранд, Ле Кроазик и Ла Бол) има прилично бретонска топонимија: на пример, Геранд потекнува од бретонскиот Гвен Ран (Gwenn Rann) (бело или чисто место).

Фолклорот и музичките традиции на источна или Горна Бретања се генерално слични на оние на западна или Долна Бретања.

Политика уреди

Претседател на Советот на департманот е Мишел Менар, избран во јули 2021 година.

Тековни пратеници на Народното собрание уреди

Изборна единица Заменик [3] Забава
1-ва изборна единица во Атлантска Лоара Мунир Беламити Републиката напред!
Втора изборна единица во Атлантска Лоара Анди Кербра Непокороена Франција
3-та изборна единица на Атлантска Лоара Сеголен Амио Непокорена Франција
4-та изборна единица во Атлантска Лоара Жили Лаерно Европа Екологија - Зелените
5-та изборна единица во Атлантска Лоара Лик Гајсмар МоДем
6-та изборна единица на Атлантска Лоара Жан-Клод Ро Европа Екологија - Зелени
7-ма изборна единица во Атлантска Лоара Сандрин Жосо Демократско движење
8-ма изборна единица во Атлантска Лоара Матијас Тавел Непокорена Франција
9-та изборна единица во Атлантска Лоара Јаник Ори МоДем
10-та изборна единица во Атлантска Лоара Софи Ерант Републиката напред!

Тековни сенатори уреди

Сенатор Партија
Ронан Дантек DVG
Жоел Гериао UDI
Мишел Мение SOC
Кристоф Приу UMP
Јаник Вогренар SOC

Превоз уреди

 
Возови TGV и Interloire во Ле Кроазик

Департманот има добро организиран превоз со меѓуградски автобуси, кои ги поврзуваат неговите села, градови и градови. Урбаните области на Нант и Сен-Назeр имаат свои сопствени градски превозни мрежи.

Регионалните возови и автобуси на Лоарскиот Крај ги поврзуваат градовите на Лоарскиот Крај и соседните региони, вклучувајќи ги и оние на департманот. Нант е поврзан на мрежата TGV, возови со голема брзина кои сообраќаат до Париз за нешто повеќе од 2 часа.

Аеродром Нант Атлантик, кој се наоѓа на 8 км југозападно од градот Нант, го опслужува департманот и околните области. Тој е најголемиот аеродром во северозападна Франција, остварува врски со неколку француски, северноафрикански и европски градови, како и со Монтреал во Канада.

Туризам уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
  2. 2,0 2,1 Populations légales 2019: 44 Loire-Atlantique, INSEE
  3. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale (француски). Посетено на 2021-03-26.

Надворешни врски уреди