Ил (река)

река во Бретања, Франција

Ил (француски: Ille) — река во Бретања, северозападна Франција, десна притока на Вилен. Долга е 48,9 км[1] Извира од ритче кај селото Денже, а се влева во Вилен во градот Рен.

Ил
Ил во Шевење кај Рен
Ил (горе) во сливот на Вилен
Изворно имеIlle  (француски)
Местоположба
Земја Франција
Физички особености
Извор 
 • местоБретања
Устие 
 • место
Вилен
 • координати
48°06′27″N 1°41′50″W / 48.1075° СГШ; 1.6972° ЗГД / 48.1075; -1.6972 (утока на Ил во Вилен)
Должина48,9 км
Особености на сливот
ТечениеВиленАтлантски Океан

Поврзан е со реката Ранс преку каналот Ил и Ранс, со што има пристап до морскиот брег на Ламанш кај Сен Мало. Каналот претежно се користи за рекреативна пловидба.

Населени места по течението

уреди

Ил тече низ департманот Ил и Вилен, и тоа низ следниве позабележителни населени места:

Од Монтреј до Рен реката тече напоредно на каналот Ил и Ранс.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Сандр. „Податоци за течението — Ille (J71-0300)“.

Надворешни врски

уреди