Видниц (германски: Wiednitz, лужички: Wětnica) — село и поранешна општина во округот Бауцен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година е дел од градот Бернсдорф.[1]

Видниц
Место во Бернсдорф
Грб на Видниц
Видниц is located in Германија
Видниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Град Бернсдорф
Место единици 2
Основни податоци
Површина 15,94 км2
Надм. височина 134 м
Население 950  (31 декември 2010)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 02994
Повик. бр. 035723
Портал www.wiednitz.de
Координати 51°24′N 14°2′E / 51.400° СГШ; 14.033° ИГД / 51.400; 14.033Координати: 51°24′N 14°2′E / 51.400° СГШ; 14.033° ИГД / 51.400; 14.033

НаводиУреди