Веспен (германски: Wespen) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.

Веспен
Градски дел во Барби
Црквата во Веспен
Црквата во Веспен
Црквата во Веспен
Грб на Веспен
Веспен во рамките на Германија
Веспен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 51 м
Население 238  (31 декември 2006)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Портал www.stadt-barby.de
Местоположбата на Веспен во рамките на округот Харц
Местоположбата на Веспен во рамките на округот Харц
Местоположбата на Веспен во рамките на округот Харц
Координати 51°57′36″N 11°49′38″E / 51.96000° СГШ; 11.82722° ИГД / 51.96000; 11.82722Координати: 51°57′36″N 11°49′38″E / 51.96000° СГШ; 11.82722° ИГД / 51.96000; 11.82722