Веселбурен (германски: Wesselburen) — општина во округот Дитмаршен, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Се наоѓа близу брегот на Северното Море, околу 11 километри западно до Хајде.

Веселбурен
Црква Св. Вартоломеј во Веселбурен
Црква Св. Вартоломеј во Веселбурен
Грб на Веселбурен
Веселбурен is located in Германија
Веселбурен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Месна заед. Бизум-Веселбурен
Градоначалник Хајнц-Вернер Брус (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,14 км2
Надм. височина 0 м
Население 3.415 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 664 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25762–25764
Повик. бр. 04833
Портал www.wesselburen-online.de
Местоположба на градот Веселбурен во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°13′N 8°55′E / 54.217° N; 8.917° E / 54.217; 8.917Координати: 54°13′N 8°55′E / 54.217° N; 8.917° E / 54.217; 8.917

Веселбурен претставувал административно седиште на истоимената поранешна општинска заедница.

ЛуѓеУреди

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди