Вермланд (швед. Värmlands län) е округ (län) во западниот дел на средна Шведска. Се граничи со окрузите Даларна, Еребру и Вестра Јеталанд во Шведска и норвешките окрузи Естфол, Акерсхус и Хедмарк на запад. Административен центар е Карлстад.

Вермланд
Värmlands län
Округ
Грб на ВермландЛого на Вермланд
 
ЗемјаШведска
Админ. центарКарлстад
Управа
 • УправникЕва Ериксон
 • СоветОкружен совет на Вермланд
Површина
 • Вкупна17.583 км2 (6,789 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно272.773
 • Густина16/км2 (40/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)59.497 милиони круни (2004)
БДП/жит217.000 круни
NUTSSE311

Покраина

уреди

Историската покраина Вермланд ги има истите граници како денешниот округ, освен општините Карлскуга и Дегерфорс, кои му припаѓаат на округот Еребру.

Управа

уреди

Округот е основан во 1779 со негово одделување од округот Нерке и Вермланд.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Вермланд (Landstinget i Värmland) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

Општини

уреди
 

Наводи

уреди
  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)

Надворешни врски

уреди

59°25′32″N 13°16′17″E / 59.425522° СГШ; 13.271484° ИГД / 59.425522; 13.271484