Вера Долгова-Корубин

македонска лекарка и политичарка

Вера Долгова-Корубин (р. 9 ноември 1925 во Прилеп) — македонска докторка, универзитетски професор по медицина и патофизиолог.

Вера Долгова-Корубин
Родена Вера Рампова
9 ноември 1925 (1925-11-09) (97 г.)
Прилеп, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање патофизиолог
Сопружник Миле Корубин
Деца Рубенс Корубин

ЖивотописУреди

Дипломирала на Медицинскиот факултет во Белград, Србија. Од 1953 до 1988 година работела во Институтот за патофизиологија и нуклеарна медицина при Медицинскиот факултет во Скопје, а од 1982 до 1986 година е директор и шеф на Катедрата. Има објавено 127 труда и раководела повеќе научни проекти.[1]

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Доко“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 480. Text "series " ignored (help)