Веразано (мост)

Мостот Веразано (анг. -Verrazano-Narrows Bridge) е висечки мост на две нивоа кој ги поврзува општините на Стејтн Ајленд и Бруклин во Њујорк со Нероуз.

Веразано
Marathon2007.jpg
Координати40°36′23″ СГШ; 74°02′46″ ЗГД / 40.606329° СГШ; 74.046135° ЗГД / 40.606329; -74.046135Координати: 40°36′23″ СГШ; 74°02′46″ ЗГД / 40.606329° СГШ; 74.046135° ЗГД / 40.606329; -74.046135
Носи12 ленти (6 одозгора и 6 одоздола)
МинуваНероус
МестоЊујорк (Стејтн АјлендБруклин)
Официјален називVerrazano-Narrows Bridge
Други називиThe Verrazano или Narrows Bridge
ОдржувачTriborough Bridge & Tunnel Authority TBTA
Особености
ВидВисечки мост на две нивоа
Најдолг распон1.298 m
Натпростор4,6 m (горното ниво)
4,4 m (долното ниво)
Потпростор69,5 m[1]
Историја
Отворен21 ноември, 1964 (горното ниво)
28 јуни, 1969 (долното ниво)
Сообраќај
Дневен сообраќај194.000[2]
Мостарина$10.00; можен попуст со E-ZPass

Мостот е именуван по италијанскиот истражувач Џовани Верацано, кој е првиот познат европски изтражувач кој влегол во Њурошкиот Залив и во Хадсон Ривер. Мостот се градел од 1964 па до 1981.

Локалните жители мостот го нарекуваат едноставно "The Verrazano" или "Narrows Bridge"

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди


 
Панорамски поглед на мостот од островот Стејтн Ајленд од кулите на Бруклин.
 
Поглед на мостот од авион

Координати:   40°36′23″N, 74°02′44″W