Венгелсдорф (германски: Wengelsdorf) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Вајсенфелс.

Венгелсдорф
Дел во Вајсенфелс
Црквата во Венгелсдорф
Црквата во Венгелсдорф
Црквата во Венгелсдорф
Венгелсдорф во рамките на Германија
Венгелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Вајсенфелс
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 94 м
Население 905  (31 декември 2009)
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06688
Повик. бр. 034446
Координати 51°16′56″N 12°2′25″E / 51.28222° СГШ; 12.04028° ИГД / 51.28222; 12.04028