Велфербит

општина во Германија

Велфербит (германски: Wölferbütt) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Фаха.

Велфербит
Место во Фаха
Грб на Велфербит
Велфербит is located in Германија
Велфербит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Град Фаха
Основни податоци
Површина 4,60 км2
Надм. височина 400 м
Население 376  (31 декември 2012)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36404
Повик. бр. 036965
Портал www.deutschland-
internet.de
Координати 50°46′7″N 10°3′15″E / 50.76861° СГШ; 10.05417° ИГД / 50.76861; 10.05417Координати: 50°46′7″N 10°3′15″E / 50.76861° СГШ; 10.05417° ИГД / 50.76861; 10.05417