Велбслебен (германски: Welbsleben) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Велбслебен
Градски дел во Арнштајн
Грб на Велбслебен
Велбслебен is located in Германија
Велбслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 200 м
Население 743  (31 декември 2006)
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 03473
Координати 51°42′0″N 11°25′0″E / 51.70000° N; 11.41667° E / 51.70000; 11.41667Координати: 51°42′0″N 11°25′0″E / 51.70000° N; 11.41667° E / 51.70000; 11.41667