Ведлиц — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Нинбург.

Ведлиц
Градски дел во Нинбург
Црквата во Ведлиц
Црквата во Ведлиц
Црквата во Ведлиц
Ведлиц во рамките на Германија
Ведлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Нинбург
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 56 м
Население 425  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06429
Повик. бр. 034721
Местоположбата на Ведлиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Ведлиц во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Ведлиц во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°52′0″N 11°46′0″E / 51.86667° СГШ; 11.76667° ИГД / 51.86667; 11.76667