Васов Град

вулканска купа во кај Мрежичко, Кавадаречко

Васов Градпалеовулканска купа во јужна Македонија, најзабележителната во Кожуфско-витачевската палеовулканска релјефна област. Се издига на западните падини на планината Кожуф југоисточно од с. Мрежичко. Висока е 500-600 м над околниот релјеф, а највисоката точка е на надморска височина од 1.401 м.[1]

Васов Град
Васов Град is located in Македонија
Васов Град
Васов Град
Македонија Македонија
Васов Град на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.401 м [1]
Истакнатост500-600 м [1]
Координати41°10′12″N 22°02′12″E / 41.17000° СГШ; 22.03667° ИГД / 41.17000; 22.03667Координати: 41°10′12″N 22°02′12″E / 41.17000° СГШ; 22.03667° ИГД / 41.17000; 22.03667
Географија
МестоМакедонија Македонија
РегионОпштина Кавадарци, јужна Македонија
Матичен венецКожуф

На купата се наоѓа истоименото археолошко наоѓалиште, кое претставува утврдена населба од доцноантичко време.[2]

Геолошки состав уреди

Купата е составена главно од андезитска лава. Околу купата има напласти на туфови и пирокластичен материјал, што укажува на експлозивниот тип на избув. Околу Васов Град има неколку паразитски купи како: Острец (1.550 м), Цврстец (1.535 м) и други.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Група автори (2016). „Вулканска купа Васов Град“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 143. ISBN 978-9989-110-90-0.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.