Василево Градиште (Матејче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Василево Градиште


Местоположба 42°7′32″N 21°35′52″E / 42.12556° СГШ; 21.59778° ИГД / 42.12556; 21.59778Координати: 42°7′32″N 21°35′52″E / 42.12556° СГШ; 21.59778° ИГД / 42.12556; 21.59778
Основни податоци
Место Матејче
Општина Липково
Тип

 градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Василево Градиштесредновековно градиште во атарот на селото Матејче, Македонија. Над селото, до патот за манастирот Матејче се гледаат грамади од градежен материјал од помала утврдена населба.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 213. ISBN 9989-649-28-6.