Селиште (Матејче)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Селиште


Местоположба 42°7′32″N 21°35′52″E / 42.12556° СГШ; 21.59778° ИГД / 42.12556; 21.59778
Основни податоци
Место Матејче
Општина Липково
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштесредновековна населба во атарот на селото Матејче, Македонија. Помеѓу селото и манастирот Матејче, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и множество градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 213. ISBN 9989-649-28-6.