Валтер Емануел Функ (германски: Walther Emanuel Funk; Данзкехмен, 18 август 189031 мај 1960) бил влијателен нацистички службеник. Валтер Функ од 1938 до 1945 година ја обавувал својата должност како министер за економија на Рајхот.

Валтер Функ
Роден 18 август 1890
Данзкехмен, Германско Царство
Починал 31 мај 1960
Диселдорф, Германија
Занимање Новинар

Ран живот уреди

Роден е на 18 август 1890 година во трговско семејствво во местото Данзкехмен. Роден е како син на Волтер Функ, постариот и неговата супруга Софија (пред Урбшат). Студирал право, економија и политика на универзитетите во Берлин и Лајпциг. Во Првата светска војна се придружил на пешадијата, но бил исфрлен во 1916 година. Во 1919 година, Функ е оженил со Луиз Шмит-Зибен. По војната работел како новинар, а во 1922 година работел како уредник во престижниот весник Берлинер Берзенцајтунг.

Надворешни врски уреди