Вакерслебен (германски: Wackersleben) — село и поранешна општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 2 јануари 2010, е дел од општината Хетенслебен.

Вакерслебен
Место во Хетенслебен
Црквата во Вакерслебен
Црквата во Вакерслебен
Црквата во Вакерслебен
Грб на Вакерслебен
Вакерслебен во рамките на Германија
Вакерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хетенслебен
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 82 м
Население 723  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39393
Повик. бр. 039401
Местоположба на место Вакерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°4′0″N 11°1′0″E / 52.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.06667; 11.01667