Булка
Koeh-101.jpg
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Papaverales
Семејство: Papaveraceae
Род: Papaver
Вид: P. rhoeas
Биномен назив
Papaver rhoeas
Л.

Булката, була или див афион (народно име и:тутенка) е едногодишно, поретко двегодишно зелјесто растение од семејството афиони {Papaveraceae}.

ОписУреди

 
Трите фази на цветот на булката: пупка, цвет и чушка

Стеблото е исправено, неразгрането или слабо разгрането, прекриено со влакна. Листовите се јајчести, сивозелени по боја. Цветовите се крупни, темноцрвени, светлоцрвени, а поретко со бела боја. Цветот има четири венечни ливчиња, кои се тенки, нежни, на основата потемни. Плодот е чушка исполнета со многубројни, ситни, плавосиви семиња.

УпотребаУреди

За лек се користат исушени цветови, кои содржат слузи, шеќери, антоцијани и друго[1]. Во народната медицина се употребува како средство против кашлица при бронхит и голема кашлица, против крварење, го скратува протромбонското време, против цревни болести, дијареја и слично[1].

Булката како тема во уметноста и популарната култураУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Најдовски, Живко. „БУЛКА – PAPAVER RHOEAS (БУЛА, ДИВ АФИОН, ТУТЕНКА)“. Итар Пејо. Посетено на 8 јуни 2018.
  2. Vasko Popa, Pesme. Beograd: Bigz, 1978, стр. 169.