52°30′29.286″N 21°5′2.688″E / 52.50813500° СГШ; 21.08408000° ИГД / 52.50813500; 21.08408000

Буг или Западен Буг (полски: Bug; украински: Західний Буг; белоруски: Захо́дні Буг; руски: Западный Буг) е лева притока на реката Нарев, која извира од средишна Украина на запад, минувајќи долж украинско-полската и полско-белоруската граница, а потоа продолжува низ Полска, каде се влева во реката Нарев, близу Сероцк. Понекогаш, делот помеѓу устието на Буг со Нарев и до влевањето во Висла е нарекуван Буго-Нарев. Реката Висла се влева во Балтичкото Море.

Буг
полски: Bug
украински: Західний Буг
белоруски: Захо́дні Буг
Река
Реката Буг во близина на Вишкув, Полска
Земји Полска, Белорусија, Украина
Војводство Подласко, Мазовско, Лублинско,
Брест,

Лавовска
Извор
 - место близу Верхобуж, Лавовска област, Украина
 - височина 310 м
 - координати 49°52′0.5736″N 25°5′48.609″E / 49.866826000° СГШ; 25.09683583° ИГД / 49.866826000; 25.09683583
Утока
 - местоположба Нарев близу Сероцк, Полска
 - височина 75 м
 - координати 52°30′29.286″N 21°5′2.688″E / 52.50813500° СГШ; 21.08408000° ИГД / 52.50813500; 21.08408000
Должина 772 км
Слив 39.420 км2
Истек во Сероцк
 - просечен 1 м3
Истек на др. места (просечен)
 - Вишкув 158 м3
Реката Буг низ Украина, Белорусија и Полска
Реката Буг низ Украина, Белорусија и Полска
Реката Буг низ Украина, Белорусија и Полска

Буг е долг 830 километри[1] (587 км во Полска) и е 4. најдолга река во Полска. Сливното подрачје на реката е 39.420 км2 (19.284 км2 во Полска). Поврзана е со реката Днепар преку каналот Днепар-Буг.

Традиционално, реката Буг често била сметана како етнографска граница помеѓу православните и католичките верници. На реката се наоѓала и линијата помеѓу германските и руските сили во текот на Инвазијата на Полска во Втората светска војна.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Буг“. Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Encyclopædia Britannica, 2011. Посетено на 10 април 2011.

Надворешни врски

уреди