Бројнроде (германски: Bräunrode) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Арнштајн.

Бројнроде
Градски дел во Арнштајн
Грб на Бројнроде
Бројнроде is located in Германија
Бројнроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 308 м
Население 477  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06333
Повик. бр. 034781
Координати 51°37′59″N 11°24′0″E / 51.63306° N; 11.40000° E / 51.63306; 11.40000Координати: 51°37′59″N 11°24′0″E / 51.63306° N; 11.40000° E / 51.63306; 11.40000