Бротероде-Трузетал

Бротероде-Трузетал (германски: Brotterode-Trusetal) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Бил именуван по градот Бротероде и реката Трузе, која тече низ градот.

Бротероде-Трузетал

Brotterode-Trusetal

Црквата во Бротероде
Црквата во Бротероде
Грб на Бротероде-Трузетал
Бротероде-Трузетал is located in Германија
Бротероде-Трузетал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Кај Гросман (независен)
Основни податоци
Површина 49,68 км2
Надм. височина 595 м
Население 5.987 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98599
Повик. бр. 036840
Местоположба на градот Бротероде-Трузетал во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°50′N 10°26′E / 50.833° СГШ; 10.433° ИГД / 50.833; 10.433Координати: 50°50′N 10°26′E / 50.833° СГШ; 10.433° ИГД / 50.833; 10.433

ИсторијаУреди

Бил создаден на 1 декември 2011 година со спојување на поранешниот град Бротероде и општината Трузетал.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

На општинските избори на 26 мај 2014 година со излезност од 61,7% биле одбрани следниве 20 претставници во градскиот совет:[2]

Партија / Листа % на гласови Места
Граѓани за Бротероде-Трузетал 28,8 % 6
CDU 21,3 % 4
Ние за вас 17,6 % 3
SPD 13,0 % 3
Слободни гласачи 10,6 % 2
Левица 08,7 % 2

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на Бротероде-Трузетал е Кај Гросман.

Збратимени градовиУреди

Бротероде-Трузетал е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik: Gemeinderatswahl 2019 – endgültiges Ergebnis Brotterode-Trusetal

Надворешни врскиУреди