Боршч (руски: борщ, украински: борщ, полски: barszcz) – супа од украинска кујна[1][2][3], национално јадење во Русија, Украина, Полска, Романија и Молдавија. Боршч е супа од говедско или свинско месо, домати и/или цвекло. Доматите и цвеклото на боршчот му даваат карактеристична црвена боја. Постојат многу видови боршч во зависност од регионот. Во Молдавија е карактеристичен боршч без цвекло. Исто така постои и вегетаријанска верзија без месо.

Боршч
Чинија боршч украсен со мирудија и павлака
Дел од оброкотсупа
РегионИсточна Европа
Температура на послужувањетопло и ладно
Главни состојкимесо, домат, цвекло

Галерија уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Schultze, Sydney (2000). Culture and Customs of Russia. Greenwood Publishing Group. pp. 65–66. ISBN 978-0-313-31101-7.
  2. Marks, Gil (2010). "Borscht". Encyclopedia of Jewish Food. Hoboken: John Wiley & Sons. pp. 196–200. ISBN 978-0-470-39130-3.
  3. Lee, Alexander (August 2018). "From Russia with Borscht". History Today. 68 (8).