Бокзе (германски: Boksee) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Бокзе
Улица во Бокзе
Улица во Бокзе
Улица во Бокзе
Грб на Бокзе
Бокзе во рамките на Германија
Бокзе
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Ханс Мес
Основни податоци
Површина 5,52 км2
Надм. височина 58 м
Население 473 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24220
Повик. бр. 04347, 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Бокзе во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°14′40″N 10°7′50″E / 54.24444° СГШ; 10.13056° ИГД / 54.24444; 10.13056

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)