Бокелвиц (германски: Bockelwitz) — село и поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2012 година бил припоен кон градот Лајсниг.[1]

Бокелвиц
Место во Лајсниг
Црква во Бокелвиц
Црква во Бокелвиц
Црква во Бокелвиц
Бокелвиц во рамките на Германија
Бокелвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Град Лајсниг
Основни податоци
Површина 34,54 км2
Надм. височина 229 м
Население 2.633  (31 декември 2010)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04703
Повик. бр. 034321
Портал www.bockelwitz.de
Координати 51°11′55″N 12°57′21″E / 51.19861° СГШ; 12.95583° ИГД / 51.19861; 12.95583Координати: 51°11′55″N 12°57′21″E / 51.19861° СГШ; 12.95583° ИГД / 51.19861; 12.95583

Наводи уреди