Бовенден

општина во Германија

Бовенден (германски: Bovenden; службено наречен Флекен Бовенден) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Голем дел од областа на денешната општина се наоѓа на поранешното Грофовија Плесе.

Бовенден
Замок во Бовенден
Замок во Бовенден
Грб на Бовенден
Бовенден is located in Германија
Бовенден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Градоначалник Хајдрун Бекер (СДП)
Основни податоци
Површина 63,59 км2
Надм. височина 139 м
Население 13.891 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 218 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37120
Повик. бр. 0551, 05593, 05594
Портал www.bovenden.de
Местоположба на Бовенден во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°35′23″N 9°55′20″E / 51.58972° СГШ; 9.92222° ИГД / 51.58972; 9.92222Координати: 51°35′23″N 9°55′20″E / 51.58972° СГШ; 9.92222° ИГД / 51.58972; 9.92222

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење. Исто така, „флекен“ е застапени и во службеното име на местото. Во општината покрај Бовенден влегуваат и уште седум други места.

ГеографијаУреди

Бовенден се наоѓа на реката Лајне, околу 6 километри северно од Гетинген и на север се граничи со Гетингенската шума. Главно село и општинско седиште е Бовенден, сместено на Лит, мала река која се влева во Лајне. На рид источно од селото Едигехаузен се наоѓаат остатоците од замокот Плесе.

Општински единициУреди

Општината е составена од следниве места:

 • Билингсхаузен
 • Бовенден
 • Едигехаузен
 • Еменхаузен
 • Харсте
 • Ленглерн
 • Рајерсхаузен
 • Шпанбек

Покрај постоечките села, постоеле и овие села кои исчезнале за време на средниот век:[2]

 • Родерсхаузен или Родерсхузен (2 км северозападно од Бовенден)[3]
 • Аспе или Аспа (1 км североисточно од Шпанбек)[4]
 • Ботлевесхузен (200 метри западно од Маријашпринг)[5]
 • Бакенхузен (1,2 км источно од Рајерсхаузен)[6]
 • Штурмбеке или Штумбеке (900 метри западно од Рајерсхаузен)[7]

Развој на населениетоУреди

Населението на главното село Бовенден се зголемува од втората половина на XX век:[8]

 • 1871 - 1.572
 • 1925 - 1.537
 • 1939 - 1.531
 • 1950 - 2.460
 • 1955 - 2.409
 • 1961 - 2.872

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Martin Last, Bovenden, der Flecken mit Tradition und Fortschritt. Verlag Erich Goltze, Göttingen, 1985. S. 11. ISBN 3-88452-811-4
 3. Erhard Kühlhorn, Die Mittelalterlichen Wüstungen in Südniedersachsen, Band 3: O-Z, Verlag für Regionalgeschichte Bielefeld, 1995. S. 203-208, ISBN 3-89534-133-9
 4. Erhard Kühlhorn, Die Mittelalterlichen Wüstungen in Südniedersachsen, Band 1: A-E, Verlag für Regionalgeschichte Bielefeld, 1994. S. 82-94, ISBN 3-89534-131-2
 5. Erhard Kühlhorn, Die Mittelalterlichen Wüstungen in Südniedersachsen, Band 1: A-E, Verlag für Regionalgeschichte Bielefeld, 1994. S. 292-295, ISBN 3-89534-131-2
 6. Erhard Kühlhorn, Die Mittelalterlichen Wüstungen in Südniedersachsen, Band 1: A-E, Verlag für Regionalgeschichte Bielefeld, 1994. S. 101-107, ISBN 3-89534-131-2
 7. Erhard Kühlhorn, Die Mittelalterlichen Wüstungen in Südniedersachsen, Band 3: O-Z, Verlag für Regionalgeschichte Bielefeld, 1995. S. 293-298, ISBN 3-89534-133-9
 8. Uta Klaer (1965). Der Flecken Bovenden im Stadtumland von Göttingen. Vororturbanisierung bei Zentralitätsschwund eines alten Exklavemittelpunktes. стр. 142.

Надворешни врскиУреди