Бланкенхајн

Бланкенхајн (германски: Blankenhain) — град во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 14 километри јужно од Вајмар.

Бланкенхајн
Грб на Бланкенхајн
Бланкенхајн is located in Германија
Бланкенхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Градски единици 23
Градоначалник Клаус-Дитер Келнер (СДП)
Основни податоци
Површина 113,53 км2
Надм. височина 350 - 390 м
Население 6.455 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99444
Повик. бр. 036459
Портал www.blankenhain.de
Местоположба на градот Бланкенхајн во рамките на округот Вајмар
Карта
Координати 50°51′36″N 11°20′38″E / 50.86000° N; 11.34389° E / 50.86000; 11.34389Координати: 50°51′36″N 11°20′38″E / 50.86000° N; 11.34389° E / 50.86000; 11.34389

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди