Блажо Томашевски ( 1925 во Глуво, Скопско12 април 1945 во Илинци, Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1][2]

Блажо Томашевски
Роден 1925 година
Глуво, Скопје, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал 12 април, 1945 година
Илинци, Хрватска
Националност Македонец

Животопис уреди

Произлегува од сиромашно селско семејство. Завршил основно училиште, па се занимавал со земјоделство.[1] По ослободувањето на Скопје стапил во Шеснаесеттата македонска ударна бригада, со која веќе на 12 април 1945 година бил на позициите кај Шид. Учествувал во големиот пробив на непријателските утврдени позиции. Во тие борби, храбро загинал кај Илинци. По ослободувањето на земјата, неговите посмртни останки биле пренесени и закопани во родното село Глуво.[1][2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 146. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. 2,0 2,1 Стојановски - Цоњче, Бојко (1999). Скопско црногорие: од Бразда до Брњарци - III Книга. Скопје: "Гоце Делчев". стр. 49. ISBN 9989-35-022-1.