Бишофроде — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2009, е дел од градот Ајслебен.

Бишофроде
Градски дел во Ајслебен
Бишофроде is located in Германија
Бишофроде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Ајслебен
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 268 м
Население 715  (31 декември 2006)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 03475
Координати 51°28′59″N 11°31′59″E / 51.48306° N; 11.53306° E / 51.48306; 11.53306Координати: 51°28′59″N 11°31′59″E / 51.48306° N; 11.53306° E / 51.48306; 11.53306