Чујска област

Чујска област
Чүй областы

KyrgyzstanChui.png
Карта
Админ. центар:Бишкек
Површина:20 200 км²
Население:818 000(2005)
Густина:40,5 жит/км²
ISO 3166-2:KG-C
Гувернер:Тојчубек Касимов

Чујската област или (киргиски: Чүй областы, руски: Чуйская область) е најсеверната област на Киргистан. Името го добила од реката Чу која тече низ областа. Административен центар е Бишкек а од 2003 сè до мај 2006 година е Токмок.

Реони на Чујската областУреди

Областа е административно поделена на 8 реони, и градот Токмок:[1][2][3]

Реон Главен град Население (2006)
Аламудунски реон Лебединовка 111,783
Чујски реон Чуј 42,261
Жаилски реон Кара-балта ?
Кемински реон Кемин 50,900
Московски реон Беловодское 81,812
Панфиловски реон Кајингди (Каинда) 40,451
Сокулучки реон Сокулук 136,543
Исикатански реон Кант 125,856
Токмок Токмок 58,000

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. Kyrgyzstan - Джалал-Абадская область
  2. Чуйская областная госадминистрация: Чуйский район Архивирано на 21 август 2007 г. (The Government of the Chuy Province: Chuy District) (руски)
  3. Чуйская областная госадминистрация: Город Токмок Архивирано на 27 август 2007 г. (The Government of the Chuy Province: City of Tokmok) (руски)

Надворешни врскиУреди