Бихел (Тирингија)

општина во Германија

Бихел (германски: Büchel) — општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Бихел
Црквата во Бихел
Црквата во Бихел
Грб на Бихел
Бихел (Тирингија) is located in Германија
Бихел (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Керстин Фелгентреф
Основни податоци
Површина 6,52 км2
Надм. височина 130 м
Население 238 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99638
Повик. бр. 036375
Портал www.buechelonline.de
Местоположба на Бихел во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°15′0″N 11°9′0″E / 51.25000° СГШ; 11.15000° ИГД / 51.25000; 11.15000Координати: 51°15′0″N 11°9′0″E / 51.25000° СГШ; 11.15000° ИГД / 51.25000; 11.15000

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)