Бистрица (Албанија)

река во Албанија

Вистрица (албански: Bistricë) — река во југозападна Албанија со должина од 25 км. Претставува единствената река во земјата што се влева во Јонското, наместо во Јадранското Море.

Бистрица
MesopotamAmFlussBistrica.JPG
Изворно имеBistricë  (албански)
Местоположба
Физички особености
УстиеЈонско Море
39°50′38″N 20°1′52″E / 39.84389° СГШ; 20.03111° ИГД / 39.84389; 20.03111Координати: 39°50′38″N 20°1′52″E / 39.84389° СГШ; 20.03111° ИГД / 39.84389; 20.03111
Должина25 км
Особености на сливот
Бистричкото Езеро на реката
Бистрица (Албанија) во рамките на Албанија
извор
утока
Изворот и утоката на Бистрица

ГеографијаУреди

Реката почнува од планината Сопот (Ѓера) кај Фојник (Финиќ). Главниот извор е Сино Око (Syri i Kaltër) кај с. Кронги, но водата се собира и од изворите кај блиските села Печа, Гардикак, Велјахово и други.[1] Минува низ подрачјата на Месопотам и Фојник, долж патот Саранда - Ѓирокастро.

Првобитно, реката се влевала во Бутринтското Езеро, кое е поврзано со Јанското Море преку каналот Вивари, но во 1958 г. е пренасочена кон каналот Чука.

Стопанство и туризамУреди

Реката не е пловна, но во 60-тите години на XX век на неа е изградено вештачкото Бистричко Езеро (Liqeni i Bistricës) со три хидроцентрали.[2] Во извесна мер,а водата се користи и за наводнување на полињата на блиското село Кенурио (Вург). Капацитетите се приватизирани во 2010 г., проследено со многу контроверзии.[3][4]
Познато туристичко место е карстниот извор на реката наречен Сино Око кај с. Кронги на место богато со растителен и животински свет.

ПоврзаноУреди

ИзвориУреди

  • Sjöberg, Örjan. "A Contribution to the Geography of Hydro-Electric Power Generation in Albania", Osterreichische Osthefte [Vienna], 29, No. 1, 1987, 5-27. ISSN 0029-9375
  • Mevlan Kabos; Eshref Pumo; Farudin Krutaj. "Gjeografia fizike e Shqipërisë : në dy vëllime", Qendra e Studimeve Gjeografike (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë), 1990–1991, 112. OCLC 38055712

НаводиУреди

  1. „Vlore County - official page“. Архивирано од изворникот на 2013-11-05. Посетено на 2015-08-05.
  2. KESH - History of Energy in Albania Архивирано на 29 мај 2014 г. (албански)
  3. Владата ја продаде хидроцентралата на измамник, уапсен од ФБИ во Кипар, AMA News, 2010-08-08, Посетено на 11 January 2014
  4. Бистрица-1 и Бистрица-2 се во тек на приватизација, владата прифати понуда од Курум, 9 January 2013, Посетено на 12 January 2014

Надворешни врскиУреди