Ѓирокастро (албански: Gjirokastër, грчки: Αργυρόκαστρο) — град во јужниот дел на Албанија. Аргирокастро е главниот град на историската област Северен Епир. Името на градот означува „Сребрена тврдина“ на грчки јазик. Градот е вклучен во списокот на УНЕСКО за светско наследство. Исто така, градот е центарот на Власите во Албанија, кој на влашки се нарекува Ljurocastru (Љурокастру).

Ѓирокастро
Gjirokastër
Општина
Ѓирокастро гледан од замокот
Ѓирокастро гледан од замокот
Ѓирокастро is located in Албанија
Ѓирокастро
Ѓирокастро
Координати: 40°04′N 20°08′E / 40.067° СГШ; 20.133° ИГД / 40.067; 20.133
Држава Албанија
ОбластЃирокастро
ОпштинаЃирокастро
Управа
 • ГрадоначалникФламур Биме
Површина
 • Општина5,25 км2 (203 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (2011)
 • Општина19.836
 • Густина38/км2 (98/ми2)
 • Метро43.095
Час. појассредноевропско време (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број6001–6003
Повик. бр.(+355) 84
Рег. таб.GJ
Мреж. местоwww.gjirokastra.org
Ѓирокастро

Поврзано уреди