Биркенхигел

Биркенхигел (германски: Birkenhügel) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Биркенхигел
Грб на Биркенхигел
Биркенхигел is located in Германија
Биркенхигел
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зале-Ренштајг
Градоначалник Волфганг Ахтел
Основни податоци
Површина 5,55 км2
Надм. височина 536 м
Население 450  (31 декември 2006)
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07366
Повик. бр. 036642
Портал www.gemeinde-birkenhuegel.de
Местоположба на Биркенхигел во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°26′0″N 11°45′0″E / 50.43333° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.43333; 11.75000Координати: 50°26′0″N 11°45′0″E / 50.43333° СГШ; 11.75000° ИГД / 50.43333; 11.75000

НаводиУреди