Билсхаузен (германски: Bilshausen) — општина во округот Гетинген, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Билсхаузен
Црквата „Св. Кузман и Дамјан“ во Билсхаузен
Црквата „Св. Кузман и Дамјан“ во Билсхаузен
Црквата „Св. Кузман и Дамјан“ во Билсхаузен
Грб на Билсхаузен
Билсхаузен во рамките на Германија
Билсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Гиболдехаузен
Градоначалник Ане-Мари Крајс (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,49 км2
Надм. височина 176 м
Население 2.206 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 260 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37434
Повик. бр. 05528
Портал www.bilshausen.de
Местоположба на Билсхаузен во рамките на округот Гетинген
Карта
Карта
Координати 51°37′50″N 10°09′30″E / 51.63056° СГШ; 10.15833° ИГД / 51.63056; 10.15833

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди