Бернштат на Ајген

Бернштат на Ајген (германски: Bernstadt auf dem Eigen) — град во округот Герлиц, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 16 километри северно од Цитау и 16 километри југозападно од Герлиц.

Бернштат на Ајген
Грб на Бернштат на Ајген
Бернштат на Ајген is located in Германија
Бернштат на Ајген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Герлиц
Општ. заед. Бернштат/Шенау-Берцдорф
Градоначалник Гунтер Ланге
Основни податоци
Површина 51,89 км2
Надм. височина 231 м
Население 3.354 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GR
Пошт. бр. 02748
Повик. бр. 035874
Портал www.bernstadt.info
Местоположба на градот Бернштат на Ајген во рамките на округот Герлиц
Карта
Координати 51°2′45″N 14°49′35″E / 51.04583° N; 14.82639° E / 51.04583; 14.82639Координати: 51°2′45″N 14°49′35″E / 51.04583° N; 14.82639° E / 51.04583; 14.82639

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)