Белрит (германски: Belrieth) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Белрит
Поглед на местото Белрит со селската црква
Поглед на местото Белрит со селската црква
Грб на Белрит
Белрит во рамките на Германија
Белрит
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Дитер Антлер
Основни податоци
Површина 9,93 км2
Надм. височина 311 м
Население 331 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98617
Повик. бр. 036949
Портал www.belrieth.de
Местоположба на Белрит во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°31′N 10°30′E / 50.517° СГШ; 10.500° ИГД / 50.517; 10.500Координати: 50°31′N 10°30′E / 50.517° СГШ; 10.500° ИГД / 50.517; 10.500

ГеографијаУреди

Селото се наоѓа на реката Вера, која го дели местото на два дела.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди