Белоцрквенски Езера

Белоцрквенски Езераезера во непосредна близина, југозападно од градот Бела Црква. Станува збор за вештачки, кристално чисти езера, со вкупна површина од 150 хектари, создадени со експлоатација на чакал за индустриски цели[1] од дното на Панонската Низина. Тие го претставуваат најголемото природно богатство на Бела Црква од гледна точка на развојот на туризмот. Езерата се снабдуваат со вода од артерски бунари и подземни извори. Водата од езерото се користи за снабдување со вода и за наводнување на земјоделските површини.

Белоцрквенски Езера
Белоцрквенски Езера - Врачевгајско Езеро
Врачевгајско Езеро
Вид вештачко езеро
Земји во сливот  Србија
Водна зафатнина 0,0015

Езерата имаат чакалест и песочен брег, што на водата ѝ дава проѕирна боја. Езерата со својата околина се многу погодни за рекреација и излети.

Тие се состојат од 7 поголеми езера и неколку помали. Таму е главното или Градското Езеро, најблиску до градот. Истото е најпрво создадено, а на неговите брегови има викенд и камп населби, ресторани и ски скокалници. Врачевгајското езеро има уредена камп-населба, која може да прими околу 200 туристи. Покрај тоа, тука се Шаранско Езеро, Шљункара, Ново Езеро и Мало Езеро, чиј туристички потенцијал е сè уште недоволно развиен. Се карактеризираат со недопрена природа, но не се прилагодени за капење.[2]

ИсторијаУреди

Експлоатацијата на чакал започнала во 1904 година. Во почетокот копањето се вршело со земјоделски алатки (мотики), додека транспортот се вршел со колско влечење. Подоцна почнале да копаат со багери, а биле транспортирани со железница. До 1941 година чакалот и песокот главно се користеле за изградба на насипи и патишта.[1]

СпортУреди

Ватерполо клубот „Језеро“ од Бела Црква тренира на Белоцрквенските Езера. Традицијата на клубот е долга преку шест децении. Натпреварите се играат во ограден дел од езерото, кој мештаните го нарекуваат „Базен“. Клубот долги години се натпреварува во Втората ватерполо лига на Србија. Клубот е најактивен од јуни до септември, кога се организираат школа за пливање и школа за ватерполо. Ватерполо клубот има четири секции: пионери, кадети, јуниори и сениори. Во летната сезона на езерото се организира меморијален турнир „Чича Жива Стојадиновиќ“ на кој учествуваат екипи од цела Србија.

Дополнително, на Градско језеро во летниот период се организира школа за нуркање и едрење.[3]

Езерата се исклучително богати со риби: амур, костур, штука, крап, сом, па затоа се погодни за риболов,[4]. Од 1988 година на Градско Езеро бил организиран настан наречен „Лов на главниот сом“ во спомен на сом тежок 68 килограми и долг 2,5 метри, уловен на ова езеро во 1957 година, во која учествуваат рибари, а се организира и кулинарски натпревар во подготовка на рибја чорба, како и културно-уметничка програма во која уживаат голем број посетители.[5]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Бела црква еу: Језера Бела Црква“. Архивирано од изворникот на 14. 07. 2014. Посетено на 17. 04. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. Политика: Седам језера белоцркванског „приморја”, Пристапено 9. 1. 2013.
  3. ТО Србија: Белоцркванска језера Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Пристапено 9. 1. 2013.
  4. Општина Алибунар: Туризам
  5. Бела Црква еу: Бесијеве авантуре Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Пристапено 9. 1. 2012.

ЛитератураУреди

  • Мала енциклопедија Просвета (3 изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.CS1-одржување: ref=harv (link)