Отвори го главното мени

Белау (германски: Belau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Белау
Грб на Белау
Белау (Холштајн) is located in Германија
Белау (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Бокхорст-Ванкендорф
Градоначалник Јерг Енгелман
Основни податоци
Површина 14,89 км2
Надм. височина 42 м
Население 388 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24601
Повик. бр. 04323
Портал www.amt-bokhorst-
wankendorf.de
Местоположба на Белау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°6′0″N 10°16′0″E / 54.10000° СГШ; 10.26667° ИГД / 54.10000; 10.26667Координати: 54°6′0″N 10°16′0″E / 54.10000° СГШ; 10.26667° ИГД / 54.10000; 10.26667

НаводиУреди