Бекелн (германски: Beckeln) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Бекелн
Влез во местото Грос Керен
Влез во местото Грос Керен
Грб на Бекелн
Бекелн во рамките на Германија
Бекелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Општ. заед. Харпштет
Месни единици 9
Градоначалник Хајнер Теле
Основни податоци
Површина 33,42 км2
Надм. височина 40 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 27243
Повик. бр. 0 42 44
Портал www.beckeln.de
Местоположба на Бекелн во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 52°51′42″N 8°34′55″E / 52.86167° СГШ; 8.58194° ИГД / 52.86167; 8.58194Координати: 52°51′42″N 8°34′55″E / 52.86167° СГШ; 8.58194° ИГД / 52.86167; 8.58194

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Бекелн се наоѓа на реката Делме, околу седум километри југоисточно од окружниот град Вилдесхаузен. Низ местото поминува локалниот пат 341 помеѓу Харпштет и Твистринген.

Општински единициУреди

Кон општината Бекелн припаѓаат местата Клајн Керен, Грос Керен, Холцхаузен, Брамер, Ортброк, Ое, Зирштет и Илаке.

Соседни општиниУреди

Соседни општини од север надесно се:

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди