Барум (Линебург)

Барум (германски: Barum) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Барум
Црквата „Св. Дионис“ во истоименото село
Црквата „Св. Дионис“ во истоименото село
Грб на Барум
Барум (Линебург) is located in Германија
Барум (Линебург)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Месни единици 3
Градоначалник Јоахим Швертфегер (СлДП)
Основни податоци
Површина 9,8 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.025 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21357
Повик. бр. 04133
Портал www.samtgemeinde-bardowick.de
Местоположба на Барум во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°21′7″N 10°24′22″E / 53.35194° N; 10.40611° E / 53.35194; 10.40611Координати: 53°21′7″N 10°24′22″E / 53.35194° N; 10.40611° E / 53.35194; 10.40611

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Барум се наоѓа јужно од Елба, оддалечен околу 13 километри од окружниот град Линебург.

Низ селото тече реката Неце, која северно од местото го создава Барумско Езеро.

Општински единициУреди

Општината Барум е составена од следниве единици:

  • Барум
  • Хорбург
  • Санкт Дионис

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди