Барсбител (германски: Barsbüttel) — општина во округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа источно од Хамбург.

Барсбител
Општинското собрание на Барсбител
Општинското собрание на Барсбител
Грб на Барсбител
Барсбител is located in Германија
Барсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штормарн
Градоначалник Томас Шрајтмилер (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,68 км2
Надм. височина 31 м
Население 12.690 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 514 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OD
Пошт. бр. 22885
Повик. бр. 040
Портал www.barsbuettel.de
Местоположба на Барсбител во рамките на округот Штормарн
Карта
Координати 53°34′0″N 10°10′0″E / 53.56667° N; 10.16667° E / 53.56667; 10.16667Координати: 53°34′0″N 10°10′0″E / 53.56667° N; 10.16667° E / 53.56667; 10.16667

Од 1973 година општина се состои од четири дела: Барсбител (седиштето на општината), Вилингхузен, Штемварде и Штелау.

Меѓународни односиУреди

Барсбител е збратимен со следниве општини и градови:

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди